Struktura Humanitární jednotky ČČK

Humanitární jednotka ČČK má následující strukturu dle hlavních úkolů:

  • velitel
    řídí činnost HJ ČČK a zajišťuje návaznost na další složky IZS
  • zdravotnická sekce
    poskytování první pomoci raněným v návaznosti na zasahující profesionální zdravotnickou záchrannou službu, ošetřovatelská péče o odsunuté osoby
  • ubytovací sekce
    zabezpečení nouzového ubytování osob odsunutých z místa neštěstí
  • stravovací sekce
    zajišťování nouzového stravování osob odsunutých z místa neštěstí
  • psychosociální sekce
    poskytování potřebné sociální a psychologické pomoci, vedení registrace odsunutých osob, jejich vybavení ošacením a základními hygienickými potřebami. Spolupráce v případě potřeby s Pátrací službou ČČK při vyhledávání a spojování členů rozdělených rodin
  • technická sekce
    zajišťení technického zázemí HJ ČČK (spojení, doprava, materiální vybavení, logistika a návaznost na krajské sklady, příp. na Ústřední sklad ČČK.

Pro vlastní zásah se rozkazem velitele sestavují zásahové skupiny (GO-týmy HJ ČČK). Složení jednotlivých zásahových skupin se flexibilně určuje výběrem z jednotlivých sekcí s ohledem na potřebu v místě nasazení (např. evakuační centrum).

Přesně specifikováno je také materiální vybavení HJ ČČK zdravotnickým materiálem, materiálem pro nouzové stravování a ubytování a pro technické vybavení HJ ČČK.

Zajímavostí je, že pro členy zdravotnické sekce byla v letech 1987 až 2016 pořádána Evropská soutěž v poskytování první pomoci (známá jako FACE), v roce 2003 ji hostila i ČR.