Mezinárodní právo reakce na katastrofy
Mezinárodní právo reakce na katastrofy (IDRL) je jednou z nových součástí mezinárodního práva veřejného. Podobně jako mezinárodní humanitární právo je těsně spojeno s Červeným křížem. Předmětem IDRL je zejména regulace poskytování mezinárodní pomoci při katastrofách mimo místa ozbrojených konfliktů včetně akcí prvotní obnovy.
Vlády a složky Hnutí ČK&ČP přijaly na 30. Mezinárodní konfernenci ČK&ČP (2007) Doporučené postupy přijímání mezinárodní pomoci, které zaplňují "bílá místa" úpravy poskytování a přijímání mezinárodní pomoci. Státy se je zavázaly implementovat a harmonizovat s nimi své legislativy. K uplatňování doporučení vyzvalo i Valné shromáždění OSN v řadě rezoluci.
V roce 2021 byla rezolucí Valného shromáždění OSN ustavena pracovní skupina Šestého výboru k prozkoumání tzv. návrhu článků o ochraně osob v případě katastrof, který vypracovala Komise pro mezinárodní právo. Návrh by měl být zvážen jako základ pro vypracování příslušné mezinárodní smlouvy.
Na 34. mezinárodní konferenci (2024) vlády a složky Hnutí ČK&ČP znovupotvrdily Doporučení 2007 a současně přijaly Doporučené postupy pro řízení rizik katastrof, které mají státům pomoci posílit právní a regulační rámce pro katastrofy všech druhů, a vyzvaly státy, aby používaly tato Doporučení k revizi svých právních a regulačních rámců a ke zlepšení připravenost na katastrofy (podrobněji viz rezoluce č. 3/2024).