Jaderné zbraně: zabíjejí i po 70 letech

6.srpna 2015 uplynulo 70 let od prvního použití atomové pumy, kterou bylo letectvem USA za druhé světové války zasaženo japonské město Hirošima. O tři dny později bylo atomovou pumou napadeno také Nagasaki. Přestože od této doby nebyly naštěstí jaderné zbraně již nikdy použity, představují stálé a velmi významné riziko, neboť s jejich existencí existuje i možnost jejich použití.

Použití jaderných zbraní zanechává dlouhodobé vážné humanitární následky – i dnes, po sedmi dekádách, nemocnice Japonského Červeného kříže v Hirošimě a Nagasaki pečují dosud o tisíce těch, kteří byli následky prvního použití dvou poměrně malých jaderných pum zasaženi – jen loni pečovaly o 10.687 osob – plné dvě třetiny z nich umírají na různé typy rakovin, další mají vážné psychické následky a nově se také ukázal vliv na srdeční onemocnění (viz video ICRC).

Obě nemocnice poskytly dosud ambulantní péči 2,6 milionu a k hospitalizaci přijaly 2,5 milionu lidí, kteří byli v Hirošimě a Nagasaki vystaveni účinku tohoto jediného použití atomových zbraní!

„Jaké ještě další argumenty by mohly být žádány pro úplnou eliminaci jaderných zbraní, zejména pokud většina ze současných je mnohem ničivější?“, zeptal se dnes s odvoláním na katastrofické zdravotní následky prvního užití jaderných pum prezident MVČK Peter Maurer.

Téměř 200.000 osob z těch, kteří útok přežili, dosud stále žije, takže lze předpokládat, že ještě mnoho tisíc z nich bude třeba léčit pro nemoci plynoucí z ozáření.

To vše vyvrací původní předpoklady odborníků, že zdravotní následky ozáření vymizí do 10, nejvýše 20 let…



Jak připomněl Tadateru Konoé, prezident Mezinárodní federace ČK&ČP, který dnes (6.8.2015) zastupoval Mezinárodní Červený kříž na vzpomínkových aktech v Hirošimě a Nagasaki, mají jaderné zbraně nerozlišující účinek. To potvrdil v r.1996 také Mezinárodní soudní dvůr, podle nějž by použití jaderných zbraní obecně protiřečilo mezinárodnímu humanitárnímu právu.

Červený kříž stále usiluje o eliminaci jaderných zbraní, bohužel právě před měsícem jedna z možností, jak toho dosáhnout, selhala, neboť státy se na pravidelné hodnotící konferenci Úmluvy o nešíření jaderných zbraní nedokázaly o návrhu dohodnout.

I sedmdesát let po tragických zkušenostech je podpora snahy o eliminaci jaderných zbraní životní nutností.

Jaderné zbraně na webu ČČK